CANTON LODGE No. 28, F. & A. M.
CANTON, MISSISSIPPI

1850 to 1869

1850
OFFICERS
Worshipful Master John T. Cameron Secretary John P. Mapes
Senior Warden James Priestley Senior Deacon John Montgomery
Junior Warden T. W. Lewis Junior Deacon J. M. Simmons
Treasurer William S. Bailey Steward & Tyler A. M. Gurley

Past Masters: T. C. Tupper, W. S. Bailey

Members: Dedrick Summer, Eibe Corts, Daniel W. Dean, James C. Napier, William Ford, Thos. J. Smith, M. Cameron, Samuel Crane, Stephen Heard, J. C. Cameron, J. H. W. Cage, Jos. H. Vanoy, Edmonson Crim, S. Eiglestine, L. F. Henderson, John B. Murrell, A. C. Shaw, David J. Bloom, D. A. J. Lee, Jessie Heard, Joab B. Powell, James L. Meek, H. W. Abraham, John G. Neal, R. Barrington, Wm. E. Harold, N. Callahan, A. D. Barlow, J. M. Habich, Jas. R. Chambers, Jos. R. Davis, E. R. Anderson, R. M. Cox, Robert Leonard, J. Clancey

Entered Apprentice Members: C. C. Shackleford

Additions/Deletions:

1851
OFFICERS
Worshipful Master Joseph R. Davis Secretary Jeremiah Clancey
Senior Warden C. R. Anderson Senior Deacon John Montgomery
Junior Warden Isaiah. M. Simmons Junior Deacon John T. Cameron
Treasurer Robert E. Leonard Steward & Tyler Ramsey M. Cox

Past Masters: T. C. Tupper, Wm. S. Bailey

Members: James C. Napier, Jas. H. Vannoy, Eibe Cordtz, Dederick Sommers, R. Barrington, Sol. Eichelstein, L. F. Henderson, John B. Murrell, Young W. Lewis, Nath. W. Staples, A. C. Shaw, Jas. Priestly, Malcolm Cameron, Thos. J. Smith, C. C. Shackelford, A. M. Gurley, Jas. R. Chambers, Stephen Heard, James L. Meek, H. W. Abraham, John C. Neal, Wm. C. Herrold, Jessie Heard, D. A. J. Lee, C. L. Thompson, J. M. Habich, A. D. Barlow, Jer. D. Outland, Samuel Milton, E. O. Choffer, Jas. W. Gladding, Wm. Priestley, E. Silverberg, S. J. Caldwell, C. C. Lee, Jas. S. Parker, Wm. Southerland, Wm. R. Luckett, A. G. Lancaster, John F. Bosworth, E. D. Ward

Entered Apprentice Member: Wm. A. Travis

Additions/Deletions:

1852
OFFICERS
Worshipful Master Jas. Priestly Secretary A. M. Gurley
Senior Warden John T. Cameron Senior Deacon John Montgomery
Junior Warden Wm. S. Bailey Junior Deacon C. R. Anderson
Treasurer Wm. Priestley Steward & Tyler I. M. Simmons

Past Masters: T. C. Tupper, J. R. Davis

Members: James C. Napier, Jas. H. Vanoy, Eibe Cordtz, S. Eichelstein, L. F. Henderson, Young W. Lewis, Nath. W. Staples, A. C. Shaw, Malcolm Cameron, Thos. J. Smith, C. C. Shackelford, Joab B. Powell, J. C. Cameron, Robert E. Leonard, Jas. R. Chambers, James L. Meek, H. W. Abraham, Wm. C. Herrold, Jesse Heard, D. A. J. Lee, E. L. Thompson, J. M. Habrick, A. D. Barton, Jer. D. Outland, Samuel Milton, E. O. Chaffer, Jas. W. Gladding, S. I. Caldwell, C. C. Lee, Jas. S. Parker, Wm. Southerland, Wm. R. Luckett, John F. Bosworth, E. D. Ward, J. P. Clark, H. R. Coulter, Septimus Witter, John Dinkins, Jos. Wilson, John Handy, J. R. Russell, T. F. Leonard, A. S. Thompson, A. H. Nicholson, Augustus Saddler, S. J. Cameron, Jesse Ewing, John N. Dinkins, J. D. Stuart, Stephen Heard, A. J. Lancaster

Additions/Deletions:

1853
OFFICERS
Worshipful Master James Priestley Secretary A. M. Gurley
Senior Warden James W. Gladding Senior Deacon John Montgomery
Junior Warden J. R. Chambers Junior Deacon Joseph Wilson
Treasurer William Priestly Steward & Tyler James R. Russell

Past Masters: Wm. S. Bailey, John T. Cameron, T. C. Tupper, Joseph R. Davis

Members: J. C. Napier, Joseph H. Vannoy, Eibe Cordtz, S. Eichelstein, L. T. Henderson, Young W. Lewis, A. C. Shaw, I. W. Simmons, Malcolm Cameron, Thomas J. Smith, C. C. Shackleford, Joab B. Powell, John C. Cameron, Rob't. E. Leonard, Stephen Heard, James L. Meek, H. W. Abraham, W. C. Herrold, D. A. J. Lee, E. L. Thompson, A. D. Barlow, J. D. Oulland, E. O. Chaffir, S. J. Caldwell, C. C. Lee, James S. Parker, W. Southerland, W. R. Luckett, A. G. Lancaster, J. F. Bosworth, E. D. Ward, James P. Clark, H. R. Coulter, William A. Travis, John Dinkins, John Handy, T. F. Leonard, A. S. Thompson, Jesse Ewing, John S. Green, Jeremiah Wilson, J. B. W. Clark, R. Williamson

Additions/Deletions:

1854
OFFICERS
Worshipful Master William S. Bailey Secretary Jeremiah D. Outland
Senior Warden John T. Cameron Senior Deacon John Montgomery
Junior Warden William Priestly Junior Deacon Joseph Wilson
Treasurer John Handy Steward & Tyler Isaiah M. Simmons

Past Masters: Tullius C. Tupper, Joseph R. Davis, James Priestley, Solomon Eichelstein

Members: L. F. Henderson, Young W. Lewis, Alex. C. Shaw, Malcolm Cameron, Thomas J. Smith, C. C. Shackleford, Joab B. Powell, John C. Cameron, Rob't. E. Leonard, Stephen Heard, Wm. E. Harreld, Donald A. J. Lee, E. L. Thompson, Alonzo D. Barlow, Edw'd O. Chafee, Wm. Sutherland, Wm. R. Luckett, A. G. Lancaster, John F. Bosworth, Edmund D. Ward, James P. Clark, Henry R. Coulter, John Dinkins, Thos. F. Leonard, A. S. Thompson, Jesse Ewing II, Jeremiah Wilson, John S. Green, J. W. B. Clark, Rob't. Williams, James L. Meek, James C. Napier, Rob't Hicks, W. J. Cameron, William Stuart, Jas. R. Chambers, Albert M. Gurley, Eibe Cordtz, M. L. D. Hawkins, A. M. Ritchie, Jno. H. Cheatham, Michael J. McKie

Entered Apprentice Members: David Dickerson, Robert B. Newell

Additions/Deletions:

1855
OFFICERS
Worshipful Master James Priestley* Secretary Henry R. Coulter*
Senior Warden Albert M. Gurley Senior Deacon John Montgomery
Junior Warden Isaiah M. Simmons Junior Deacon Andrew S. Thompson
Treasurer John Dinkins* Steward & Tyler John T. Cameron
* Died during year

Past Masters: T. C. Tupper, Jos. R. Davis, W. S. Bailey

Members: A. D. Barlow, J. F. Bosworth, M. Cameron, J. C. Cameron, E. O. Chaffer, J. W. P. Clarke, J. B. Clarke, W. J. Cameron, E. Cordts, J. H. Cheatham, M. F. Denson, J. H. Ewing, John S. Green, L. F. Henderson, Stephen Heard, W. E. Herrald, Robert Hicks, M. D. L. Hawkins, John Handy, R. E. Leonard, D. A. J. Lee, Wm. R. Luckett, T. F. Leonard, J. L. Meek, M. J. Mackie, L. R. Nichols, J. D. Outland, Wm. Priestly, Joab Powell, A. C. Shaw, Thos. J. Smith, C. C. Shackelford, W. Southerland, Wm. Stewart, E. L. Thompson, E. D. Ward, Robt. Williams, Joseph Wilson

Additions/Deletions:

1856
OFFICERS
Worshipful Master John T. Cameron Secretary W. J. Cameron
Senior Warden A. D. Barlow Senior Deacon John Montgomery
Junior Warden J. H. Cheatham Junior Deacon A. S. Thompson
Treasurer W. R. Luckett Steward & Tyler J. F. Bosworth

Past Masters: T. C. Tupper, W. S. Bailey, J. R. Davis

Members: E. R. Anderson, G. Baum, E. Cordts, M. Cameron, J. C. Cameron, E. O. Chaffee, J. P. Clark, J. W. B. Clark, M. T. Denson, Jesse Ewing, J. P. Fletcher, A. M. Gurley, J. W. Gladding, J. S. Green, F. W. Grothe, S. F. Henderson, S. Heard, W. E. Herald, John Handy, Robt. Hicks, M. D. L. Hawkins, R. E. Leonard, T. F. Leonard, J. L. Meek, M. J. McKee, J. G. Morey, L. R. Nichols, J. D. Outland, J. B. Powell, Wm. Priestley, A. C. Shaw, J. M. Simmons, T. J. Smith, C. Shackleford, W. Sutherland, W. Stewart, Sprat. Simmons, E. L. Thompson, E. D. Ward, Jos. Wilson, Robt. Williams

Entered Apprentice Members: David Dickerson, R. B. Newell, B. M. A. Smith, Rodger Dixon

Fellow Craft Members: Jackson Warren

Additions/Deletions:

1857
OFFICERS
Worshipful Master Jno. T. Cameron Secretary Wm. J. Cameron
Senior Warden J. Montgomery Senior Deacon A. M. Gurley
Junior Warden J. M. Simmons Junior Deacon E. L. Thompson
Treasurer John H. Cheatham Steward & Tyler R. E. Leonard

Past Masters: T. C. Tupper, W. S. Bailey, J. R. Davis

Members: E. R. Anderson, A. D. Barlow, J. F. Bosworth, Eibe Cordtz, M. Cameron, J. C. Cameron, E. O. Chaffer, Jas. P. Clark, J. W. B. Clark, M. T. Denson, J. P. Fletcher, John S. Green, Jas. W. Gladding, F. W. Grothe, L. F. Henderson, Stephen Heard, Wm. E. Herrold, John Handy, Robert Hicks, Wm. R. Luckett, Thos. F. Leonard, J. G. Morey, J. L. Meek, M. J. Mackil, L. R. Nichol, E. D. Ovard, Wm. Priestley, Thomas Reid, Thomas J. Smith, C. C. Shackelford, Wm. Sutherland, A. C. Shaw, Sprat Simmons, A. S. Thompson, James Wilson, R. Williams

Entered Apprentice Members: Wm. J. Parmalee, R. C. Gaugh, Lewis Finley, R. H.  Dixon, Wm. G. Leggett, R. M. A. Smith, David Dickson, R. B. Newell

Additions/Deletions:

1858
OFFICERS
Worshipful Master John T. Cameron Secretary Wm. J. Cameron
Senior Warden John H. Cheatham Senior Deacon A. S. Thompson
Junior Warden J. M. Simmons Junior Deacon J. F. Bosworth
Treasurer A. D. Barlow Steward & Tyler R. E. Leonard

Past Masters: T. C. Tupper, W. S. Bailey

Members: A. H. Billbo, Eibe Cordtz, M. Cameron, J. C. Cameron, E. O. Chaffer, Jas. P. Clark, J. W. B. Clark, J. R. Davis, M. T. Denson, J. P. Fletcher, F. W. Grothe, A. M. Gurley, Jas. W. Gladney, John S. Green, J. S. Hackett, Stephen Heard, Wm. E. Herald, John Handy, Robert Hicks, W. Jackson, R. E. Leonard, Thos. F. Leonard, J. L. Meek, M. J. McKie, J. G. Mosey, L. R. Nichols, Wm. Priestley, Thomas W. Reid, J. J. Richards, A. C. Shaw, J. M. Simmons, Thomas J. Smith, C. C. Shackelford, Wm. Sutherland, Sprat Simmons, E. L. Thompson, E. D. Ward, Robt. Williams

Entered Apprentice Members: Wm. J. Parmele, B. C. Gough, Lewis Finley, J. B. Howell, R. N. Dickson, Wm. G. Leggett, B. M. A. Smith, D. Dickinson, R. B. Newell, W. T. B. Puckett

Additions/Deletions:

1859
OFFICERS
Worshipful Master A. M. Gurley Secretary A. H. Bilbo
Senior Warden A. D. Barlow Senior Deacon John T. Cameron
Junior Warden A. S. Thompson Junior Deacon J. J. Richards
Treasurer J. H. Cheatham Steward & Tyler R. E. Leonard

Past Masters: John Cameron, T. C. Tupper, W. S. Bailey, J. R. Davis, J. F. Bosworth

Members: Jas. L. Brown, E. Cordtz, Malcolm Cameron, J. C. Cameron, E. O. Chaffer, W. J. Cameron, Jas. P. Clark, J. B. W. Clark, M. T. Denson, Jno. P. Fletcher, W. P. Fuller, Geo. R. Fearn, F. W. Grothe, Wm. E. Herald, John Handy, A.. S. Hackett, J. Hughes, W. S. Hicks, M. A. Haskins, J. G. Kirkpatrick, Wm. R. Luckett, W. B. Leonard, Z. Lawhorn, Jas. L. Meek, M. J. McKie, J. G. Mosey, L. L. Nichols, J. D. Outland, Wm. Priestley, Collin Pearce, J. B. Roberts, Sprat Simmons, J. M. Simmons, Thomas J. Smith, Wm. Stewart, C. C. Shackelford, A. C. Shaw, E. L. Thompson, E. D. Ward, Jackson Warren

Entered Apprentice Members: L. L. Nichols, Geo. R. Fearn, Colin Pearce, W. B. Leonard, M. L. Dinkins

Fellow Craft Members: J. B. Howell

Additions/Deletions:

1860
OFFICERS
Worshipful Master John T. Cameron Secretary A. H. Bilbo
Senior Warden George R. Fearne Senior Deacon F. W. Grothe
Junior Warden L. L. Nichols Junior Deacon J. J. Richards
Treasurer A. M. Gurley Steward & Tyler R. E. Leonard

Past Masters: T. C. Tupper, J. R. Davis, W. S. Bailey

Members: A. D. Barlow, Jas. L. Brown, E. Cordtz, Malcolm Cameron, J. C. Cameron, Jas. P. Clark, W. J. Cameron, T. H. Cheatham, S. D. Collins, M. T. Denson, T. Doyle, Jno. P. Fletcher, E. O. Grigsby, Wm. E. Herrold, John Handy, A.. S. Hackett, Jas. Hughes, W. T. Hicks, M. A. Haskins, A. Harvey, J. G. Kirkpatrick, Wm. R. Luckett, W. B. Leonard, Z. Lawhorn, Jas. L. Meek, M. J. McKie, J. G. Morey, E. F. Moody, J. D. Outland, Wm. Priestley, C. Pearce, T. Richard, J. B. Roberts, T. Richmond, T. J. Smith, J. M. Simmons, A. C. Shaw, C. C. Shackleford, W. Stewart, Sprat Simmons, K. Saunders, P. A. Strohicker, E. L. Thompson, A. S. Thompson, E. D. Ward, R. F. Weathersby

Additions/Deletions:

1861
OFFICERS
Worshipful Master George R. Fearn Secretary A. M. Gurley
Senior Warden E. F. Moody Senior Deacon J. T. Cameron
Junior Warden Jas. Hughes Junior Deacon P. A. Strohicker
Treasurer J. J. Richards Steward & Tyler R. E. Leonard

Lodge records and Grand Lodge records for 1861 were destroyed by Union troops.

1862

Lodge records and Grand Lodge records for 1862 were destroyed by Union troops.

1863

Lodge records and Grand Lodge records for 1863 were destroyed by Union troops.

1864
OFFICERS
Worshipful Master John T. Cameron Secretary N. C. Orrick*
Senior Warden A. M. Gurley Senior Deacon A. H. Cage*
Junior Warden James Hughes Junior Deacon Frederick Wang*
Treasurer James L. Meek Steward & Tyler Richard Mebley*

*serving pro-tem

Past Masters: T. C. Tupper, J. R. Davis, W. S. Bailey

Members: J. C. Allen, Van A. W. Anderson, J. N. Archer, J. F. Bosworth, A. D. Barlow, Malcolm Cameron, J. C. Cameron, W. J. Cameron, E. Cordly, C. N. Chilton, W. H. Cassell, C. W. Dunn, T. J. Drane, A. L. East, T. S. Williams, Wm. E. Harrold, John Handy, W. B. Hodgen, Samuel Henderson, W. T. Hickle, James Huston, George W. House, S. M. Gassemay, Wm. S. Hicks, H. B. Gonia, J. A. Kimball, D. C. Saunders, Z. Lawhem, J. B. Mills, J. H. Monfort, J. Neal, R. B. O'Quinn, John S. Robinson, C. C. Shackelford, A. D. Sheldon, J. R. Sims, J. M. Searles, Thomas Seview, J. W. Stith, T. J. Smith, Geo. H. Tichnor, George Dixon, W. H. Jones, J. E. Moon, E. D. Ward, J. J. Richards, Jeremiah Wilson, D. E. Burns

Additions/Deletions:

 

1865
OFFICERS
Worshipful Master T. J. Drane Secretary A. M. Gurley
Senior Warden Wm. Priestly Senior Deacon* Fred. Wong
W. J. Cameron
Junior Warden A. H. Cage Junior Deacon* J. N. Archer
Singleton Garrett
Treasurer D. C. Sanders Tyler A. D. Sheldon

*Different documents conflict on who served in these offices.

Past Masters: T. C. Tupper, W. S. Bailey, J. T. Cameron, J. R. Davis, C. B. Galloway, A. M. Gurley

Members: J. C. Allen, C. Adams, D. E. Burns, J. W. Baughn, A. D Barlow, W. H. Cassell, E. H. Coleman, Eiba Corlitz, M. C. Daughtry, C. H. Dinkins, J. A. Dinkins, William E. Dancey, John W. Dawson, John Erickson, Lewis Finly, George R. Fearn, C. L. Gilman, George W. House, A. W. Harkins, W. H. Jones, George Lemon, A. McCollum, J. L. Meek, M. J. McKie, J. H. Monfort, J. E. Mohn, George W. Moorman, A. N. Parker, J. R. Powell, William G. Pride, J. J. Richards, T. J. Richards, J. B. Roberts, Thomas Sevier, Luke W. Smith, T. J. Smith, George H. Tichner, S. W. Wood, W. P. Wallace, A. G. Wallace, Frederick Wang, Simon Deacon, Luke W. Smith (listed twice, may be a Jr.)

Additions/Deletions:

1866
OFFICERS
Worshipful Master William Priestley Secretary J. W. Baughn
Senior Warden George R. Fearn Senior Deacon W. J. Cameron
Junior Warden C. B. Galloway Junior Deacon Singleton Garrett
Treasurer J. L. Meek Steward & Tyler* A. McCollum
Peter Heiser

*Different records conflict on who held this office

Past Masters: George R. Fearn, C. B. Galloway, W. S. Bailey, J. T. Cameron, T. J. Drane, A. M. Gurley

Members: J. C. Allen, J. N. Archer, A. D. Barlow, W. N. Bledsoe, D. E. Burns, A. H. Cage, M. Cameron, J. C. Cameron, W. H. Cassell, T. R. Clark, E. H. Coleman, Eibe Cordts, W. E. Dancey, J. W. Dancey, M. C. Daughtrey, John Dawson, C. H. Dinkins, J. A. Dinkins, John Errickson, George Ernest, Lewis Finley, C. L. Gilmer, E. O. Grigsby, F. W. Grothe, Henry Gwinner, John Handy, A. M. Harkins, Joseph Hart, W. S. Hicks, Geo. W. House, A. Karpe, J. L. Kimball, D. C. Landers, A. McCollum, A. McFarland, M. J. McKie, J. E. Mhoon, John Montgomery, J. H. Monfort, Dan Moore, George Moorman, A. N. Parker, J. R. Powell, W. G. Pride, J. T. Priestley, J. J. Richards, T. J. Richards, J. B. Roberts, D. G. Russell, Thos. Sevier, T. J. Smith, A. D. Sheldon, L. W. Smith, Wm. Stewart, R. Y Seater, William Stewart, G. H. Tichenor, Riley Turpering, J. W. Yeargain, W. P. Wallace, A. J. Wallace, E. D. Ward, S. W. Wood, T. B. Williams, J. O. Wyse, A. Sneed, Jr., W. W. Howd

Entered Apprentice Members: H. B. Cage, Henry Dinkins, J. A. Hackett, E. K. Manhard, D. H. Otto, O. S. Smith

Fellow Craft Members: M. C. Ewing, Michael Knoll, John Murdock

Additions/Deletions:

1867
OFFICERS
Worshipful Master George R. Fearn Secretary J. W. Yeargain
Senior Warden W. J. Cameron Senior Deacon C. B. Galloway
Junior Warden J. W. Baughn Junior Deacon A. H. Cage
Treasurer J. L. Meek Steward & Tyler J. A. Dinkins

Past Masters: C. B. Galloway, George R. Fearn, W. S. Bailey, J. T. Cameron, T. J. Drane, A. M. Gurley, Wm. Preistly

Members: A. D. Barlow, W. N. Bledsoe, D. E. Burns, W. H. Cassell, E. H. Coleman, Eibe Cordts, Singleton Garrett, T. R. Clarke, M. C. Daughtrey, C. H. Dinkins, J. W. Dancy, J. W. Dawson, W. E. Dancy, John Errickson, George Ernest, Lewis Finley, C. L. Gilmer, Henry Gwinner, John Handy, A. M. Harkins, J. E. Mhoon, Geo. Moorman, A. McCollum, A. McFarlane, M. J. McKie, A. N. Parker, J. R. Powell, J. Thomas Priestly, J. J. Richards, T. J. Richards, J. B. Roberts, Thomas Sevier, T. J. Smith, L. W. Smith, Wm. Stewart, R. Y Seater, G. H. Tichenor, W. P. Wallace, A. G. Wallace, E. D. Ward, Joseph Hart, A. Karp, D. G. Russell, T. B. Williams, M. Cameron, J. C. Cameron, A. J. Sneed, J. A. Preston, M. C. Ewing, K. C. Divine, J. W. Maxwell, A. S. Lee, P. A. Strohecker, Peter Heiser

Entered Apprentice Members: H. B. Cage, O. S. Smith, Henry Dinkins, J. Hart, F. E. Johnson, T. J. Lee, D. H. Otto, J. A> Hackett, E. K. Manhard, L. W. Magruder, P. T. Noonan

Fellow Craft Members: Michael Knoll, John Murdock

Additions/Deletions:

1868
OFFICERS
Worshipful Master George R. Fearn Secretary T. R. Clarke
Senior Warden W. J. Cameron Senior Deacon J. A. Dinkins
Junior Warden J. W. Yeargain Junior Deacon George Ernest
Treasurer J. L. Meek Steward & Tyler J. B. Roberts

Past Masters: W. S. Bailey, J. T. Cameron, T .J. Drane, A. M. Gurley, C. B. Gallaway, William Priestly

Members: D. E. Burns, J. W. Baughn, A. D. Barlow, W. N. Bledsoe, -- Bloomfield, B. J. Bridges, W. H. Cassell, E. H. Coleman, Eibe Cordtz, A. H. Cage, M. Cameron, J. C. Cameron, A. G. Cassell, M. C. Daughtry, C. H. Dinkens, W. E. Dancy, John Dawson, J. W. Dancy, K. C. Divine, John Erickson, M. C. Ewing, Lewis Finley, Singleton Garrett, Henry Gwinner, M. A. Harkins, John Handy, Jos. Hart, Peter Heiser, A. Karp, D. C. Landers, A. S. Lee, Geo. Moorman, A. McCollum, M. J. McKie, A. McFarland, J. W. Maxwell, A. N. Parker, J. R. Powell, J. T. Priestly, John A. Preston, J. J. Richards, T. J. Richards, Thomas Sevier, T. J. Smith, L. W. Smith, A. S. Sneed, R. Y. Seater, William Stewart, Wm. "Jackson" Stewart, W. B. Stinson, G. H. Tichenor, W. P. Wallace, A. G. Wallace, E. D. Ward, T. B. Williams, S. C. Witherspoon

Entered Apprentice Members: H. B. Cage, O. S. Smith, H. Dinkins, P. T. Noonan, J. A. Turk, S. L. Mosby, J. A. Hart, F. E. Johnson, T. J. Lee, L. W. Magruder, E. K. Manhard, D. H. Otto, J. A. Hackett

Fellow-Craft Members: Michael Knoll, John Murdock, J. M. Mills

Additions/Deletions:

1869
OFFICERS
Worshipful Master Geo. R. Fearn - G.S.W. Secretary A. G. Cassell
Senior Warden W. N. Bledsoe Senior Deacon J. W. Yeargain
Junior Warden S. C. Witherspoon Junior Deacon A. Karpe
Treasurer T. R. Clark Steward & Tyler M. Bloomfield

Past Masters: W. S. Bailey, J. T. Cameron, T. J. Drane, C. B. Galloway, A. M. Gurley, J. M. Lewis, William Priestly,

Members: D. E. Burns, J. W. Baughn, A. D. Barlow, B. J. Bridges, W. H. Cassell, E. H. Coleman, E. Cordts, A. H. Cage, M. Cameron, J.C. Cameron, W. J. Cameron, M. C. Daughtry, C. H. Dinkins, J. A. Dinkins, W. E. Daney, J. W. Daney, John Dawson, K. C. Divine, John Errickson, George Ernest, M. C. Ewing, Lewis Finley, C. L. Gilmer, C. L. Gross, Singleton Garrett, B.C. Gough, Henry Grimmer, M. A. Harkins, John Handy, Joseph Hart, S. Haberstrah, M. B. Hesdoffer, Peter Heiser, M. Joel, D.C. Landers, A.S. Lee, Samuel Loeb, George Moorman, J. H. Montfort, A. McCollum, M. J. McKee, A. Macfarlane, J. W. Maxwell, J. L. Meek, A. N. Parker, J. R. Powell, J. T. Priestly, J. A. Preston, J. J. Richards, T. J. Richards, Thomas Sevier, T. J. Smith, L. W. Smith, A. S. Sneed, R. Y. Seater, William Stewart, Wm. Stewart, S. S. Shipp, W. B. Stinson, G. H. Tichenor, W. P. Wallace, A.G. Wallace, E. D. Ward, V. Werner, J. O. Wyse

 Additions/Deletions: